Amit a laparoszkópos műtétekről tudni kell

A tartalom megjelenését a Medinet keretrendszer fejlesztője, a Brandforce támogatta.

A tartalom megjelenését a Medinet keretrendszer fejlesztője, a Brandforce támogatta.

Laparoszkópia alatt az orvosok olyan műtéti beavatkozást értenek, mely a hasüregnek a hasfalon ejtett metszéssel történő megnyitása nélkül teszi lehetővé a kismedencei szervek megtekintését, bizonyos betegségek kórismézését, továbbá bizonyos műtétek, gyógyító beavatkozások elvégzését.

Kivizsgálás laparoszkópia előtt:

Elvégezzük a hasműtétek előtt szokásos belgyógyászati, altatóorvosi, laboratóriumi, EKG, RTG, és esetleg egyéb szükséges vizsgálatokat. A nagyműtéti kivizsgálás részben az altatás miatt indokolt, részben azért, mert esetenként, ha a laparoszkópos műtét segítségével megállapított betegség indokolja, ugyanabban az altatásban a gyógyuláshoz szükséges hasműtétet is elvégezzük. A műtétet megelőző napon az altató orvos kikérdezi, megvizsgálja.

Előkészületek:

A műtét előtti este és a műtét reggelén beöntést kap, hogy a telt belek ne akadályozzák a kismedencei szervek megtekintését a laparoszkópia során. Leborotváljuk a szeméremdomb szőrzetét, ezzel lehetővé téve, hogy a műtét előtt a bőrfelületet hatásosan fertőtleníthessük. A műtét altatásban történik, ezért a műtétet megelőző este nem vacsorázhat, csak folyadékot fogyaszthat. Este altatót, a műtőbe szállítás előtt nyugtató- fájdalomcsillapító injekciót fog kapni. A műtétet közvetlenül megelőzően bal karjának egyik vénájába vékony műanyag kanült vezetünk, melyen keresztül a gyógyszereket és a csepp infúziót kapni fogja.

A laparoszkópos beavatkozás menete:

A köldökgyűrűben 1-1,5 cm-es metszést ejtünk és speciális tűt vezetünk át a hasfalon, melyen keresztül a hasüreget szén-dioxid gázzal feltöltjük. A hasűri szervektől elemelkedett hasfalon át a töltő tű helyébe vezetjük be a laparoszkópot. A laparoszkóp 25-30 cm hosszúságú, 6-12 mm átmérőjű fémcső. Ebben helyezték el a lencserendszert és a megvilágító fény bevezetésére szolgáló üvegszál optikát. A köldök alatt, szeméremszőrzet felső szélénél 5-8 mm hosszú metszésből segédeszközöket vezetünk be.

A laparoszkópia legtöbbször 15-20 perces beavatkozás, de a bonyolultabb műtétek ennél sokkal tovább is tarthatnak. Arról, hogy az Ön esetében pontosan milyen beavatkozást tervezünk, a műtétet végző orvostól fog pontos tájékoztatást kapni.

A műtét végén, a hasfalon ejtett metszést egy-egy öltéssel egyesítjük.

Széndioxid –lézer laparoszkópia:

Osztályunkon lehetőség van a széndioxid-lézer laparoszkópos alkalmazására. A lézersugár segítségével ugyanolyan műtétek végezhetők, mint hagyományos technikával, azonban a lézer alkalmazásának számos előnye van: éles sebszélek keletkeznek, csekély a vérzés. Differenciált lézer sebészeti módszerekkel – elgőzölögtetés, kimetszés- arra törekszünk, hogy csak a kóros szöveteket távolítsuk el. Az érintésmentes technika biztosítja, hogy a fertőző ágensek nem kerülnek átvitelre. Műtét után minimális a fájdalom, a sebgyógyulás zavartalan, az összenövések kialakulása rendkívül ritka.

Műtét utáni időszak:

Ébredéskor lényeges fájdalmat nem fog érezni, amennyiben fájdalomcsillapítóra lenne szüksége, az osztályon dolgozó nővér segíteni fog Önnek. Az ébredést követő néhány órán belül az infúziót megszüntetjük, majd a nővér segítségével fel is kelhet. A műtét után spontán tud vizeletet és székletet üríteni. Ha gyógyulása zavartalan, a műtétet követő 1-2. napon engedjük haza, a 4-6. napon varratszedésre vissza kell jönni /konkrét időpontot az operáló orvostól kap/.

Esetlegesen előforduló kellemetlenségek:

  • Enyhe hányinger, vállakba és a nyakba sugárzó fájdalom, a feltöltő gáz okozz,
  • Hasifájdalom, a műtéti beavatkozás niatt
  • Torok fájdalom,  lélegeztető tubus bevezetése miatt
  • Néhány napig tartó vérezgetés, a méhbe helyezett eszköz következménye

Kockázatok, szövődmények:

A laparoszkópia a betegek túlnyomó többségében szövődménymentes. Gyulladás, vérzés, a hasűri szervek sérülése, altatási szövődmények ritkán fordulnak elő, jól felismerhetők és elháríthatók. Az elvétve előforduló szövődmények rendszerint felismerésre kerülnek, ellátásuk a műtét kiterjesztését vonja maga után. Kivételesen előfordulhat, hogy a szövődmény nem ismerhető fel a laparoszkópia során. Ha a műtétet követő napokban erősebb alhasi fájdalom, haspuffadás, láz, erős vérzés jelentkezne, haladéktalanul vissza kell jönni az osztályra.

 

 

Letölthető dokumentumok:

Petevezeték átjárhatóság vizsgálat (HSG)

Petevezeték sterilisatio műtétek

Laparoscopia betegtájékoztató

Kapcsolódó szolgáltatások:

Nincs kapcsolódó szolgáltatás

Hasznos volt a bejegyzés?

Ossza meg az ismerőseivel! >>

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: email
Email
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp
Megosztás itt: facebook
Megosztás itt: email
Megosztás itt: whatsapp

Talán ezek is érdekelhetik

További bejegyzések a tudástárban:

A méhfüggeléken végzett műtétekről

A méh két függeléke jelenti a kétoldali petefészket és petevezetőt. Élettani szerepük többirányú: a nemi érés korától...

A méhfüggeléken végzett műtétekről

Lézeres kezelések menete

A kezelés során az érzéstelenséget hüvelyi gél érzéstelenítővel biztosítjuk. A műtétek ambulánsan történnek. A beavatkozás 20-25 perces,...

Lézeres kezelések menete

A szülészeti érzéstelenítésről

Bizonyára hallott a szülés folyamán alkalmazott gerincközeli, orvosi nevén epidurális fájdalomcsillapítás módszeréről. Mivel sok téves és elfogult...

A szülészeti érzéstelenítésről

Műtét előtti teendők

Ha kezelő orvosa nőgyógyászati műtetet tart indokoltnak, akkor főorvosi bemutatásra javasolja az osztályra. A megbeszélt napon, 11...

Műtét előtti teendők

EZ EGY DEMO WEBOLDAL

Szeretnénk felhívni a figyelmedet arra, hogy az általad megnyitott weboldal a “MEDINET Personal” rendszerünk demo verzióját szolgáltatott bemutatni. A weboldalon minta bejegyzéseket és adatokat találsz melyek tartalmáért és a bennük foglalt részletek hitelességéért nem vállalunk felelősséget!